2014 FIBA Basketbol Dünya Şampiyonası

Basketbol severlerinde merakla beklediği 2014 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası, 30 Ağustos – 14 Eylül 2014 tarihleri arasında İspanya’da gerçekleştirilecektir. Şampiyona İspanya’nın Madrid, Bilbao, Granada, Barselona, Las Palmas de Gran Canaria ve Sevilla şehirlerinde düzenlenmekte olup ülkemizde FIBA Yönetim Kurulu toplantısı sonrası, Türkiye ‘nin ‘Wild Card’ alan 4 ülkeden biri olduğu ve 2014 FIBA Dünya Kupası’nda mücadele edeceği açıkladı. Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Finlandiya ve Yunanistan’ın ‘Wild Card’a hak kazanması yönünde karar verdi.

24 takımın yer aldığı tam listeye baktığımızda ise ABD, Dominik Cumhuriyeti, İran, Meksika, Sırbistan, Türkiye, Angola, Filipinler, İspanya, Mısır, Slovenya, Brezilya, Arjantin, Fransa, Kore, Porto Riko Ukrayna, Finlandiya, Avustralya, Hırvatistan, Litvanya, Senegal, Yeni Zelenda, Yunanistan gibi ülkeleri görebiliriz.

Barcelona’da yapılan kura çekimi sonucunda Millilerimiz, Dünya Kupası grup maçlarında ABD, Finlandiya, Yeni Zelanda, Ukrayna, Dominik Cumhuriyeti ile karşı karşıya gelecek.

2014 Basketbol Dünya Kupası Gruplarına baktığımızda ise ;

A GRUBU

1- İspanya

2- Sırbistan

3- Fransa

4- Brezilya

5- Mısır

6- İran

B GRUBU

1- Filipinler

2- Senegal

3- Porto Riko

4- Arjantin

5- Yunanistan

6- Hırvatistan

C GRUBU

1- Dominik Cumhuriyeti

2- TÜRKİYE

3- ABD

4- Finladinya

5- Yeni Zelanda

6- Ukrayna

D GRUBU

1- Slovenya

2- Litvanya

3- Angola

4- Kore

5- Meksika

6- Avustralya

İlk tur maçları, Bilbao, Gran Canaria, Granada ve Sevilla’da, final karşılaşmaları ise Barcelona ve Madrid’de gerçekleşecek. Şampiyonada mücadele edecek 24 takım, 6’şarlı 4 gruba ayrılacak. Gruplarında ilk 4 sırayı alan takımlar üst tura çıkmaya hak kazanacak.

Bu turnuvayla birlikte, A Milli Erkek Takım, 2002 yılından beri düzenlenen tüm FIBA Dünya Şampiyonaları’na katılmış olacak. 2010 yılında ev sahipliği yapan Türkiye, gümüş madalyayı kazanarak tarihsel bir başarı yaşamıştı.

Ayrıca ek bilgi olarak şunu belirtebiliriz, bu yaz Erkek ve Kadın Milli Takımlarımızın ikisinin de dünya şampiyonalarına katılacak olması tarihi bir ilk daha olacak. Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı, İstanbul ve Ankara’da gerçekleşecek olan 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası 27 Eylül’de başlayacak.

Share this post